Унікальний пісенник Лесі Українки показали у Луцьку

2
-1
Унікальний пісенник Лесі Українки показали у Луцьку
З нагоди 147-ї річниці від дня народження Лесі Українки у Луцьку показали безцінний музейний раритет.

Це – оригінал рукопису Лесі Українки, зошит із народними піснями, що були популярними на Волині за життя письменниці, - пише сайт Волинського телебачення.

Юні сестри Лариса та Ольга Косач на початку 1890-х років жили у селі Колодяжне, де слухали та записували у зошит фольклор у вигляді тексту та нот, щоб зберегти для нащадків.

Цей рукопис довгий час вважався втраченим і віднайшли його у травні 1941-го року.

Історія його появи у нас в області – детективна, розповідає хранителька музею Наталія Пушкар. З тих пір, каже, артефакт бережуть, як зіницю ока, – зі спеціальної обгортки для широкого загалу діставали усього тричі. Пояснюють: щоб зошит не розсипався, а чорнила не вицвіли.

– Пробіл у кілька десятків років, ми не можемо встановити, де він був, як він потрапив до історичного музею. Цей зошит був знайдений у купі паперового мотлоху в коридорі Київського історичного музею, але добре, що цей зошит знайшов Хома Михайлович Коцюбинський. Зрозумів по підпису, кому належать ці зошити, він забрав ті речі і тоді ж, у 41-му, він прислав їх на адресу Луцького музею, – розповіла Наталія Пушкар.

Ще один раритет, яким пишаються у музеї, — збірка пісень, які видав чоловік Лесі Українки — Климент Квітка. З голосу дружини музикознавець та фольклорист записав 225 композицій. Таких рукописів може бути кілька у світі, припускає Наталія Пушкар. Цей оригінальний екземпляр зберігається у музеї в Колодяжному.

– У червні 1913-го, за кілька місяців до смерті, Леся Українка наспівала всі оці пісні. Її чоловік був прекрасний музикознавець, йому неважко було скласти ноти, він усе це за нею записував і видав уже після її смерті. На склографі – це такий спосіб видання, всього кількома примірниками, – повідомила Наталія Пушкар.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


  • Статус коментування: постмодерація для зареєстрованих користувачів, премодерація для незареєстрованих
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Рукописи таких Людей....мають жити вічно!!!!
Відповісти
Якщо цього не пам'ятатимуть, рахуйте не пам'ятатимуть Україну!!!
Відповісти

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні