Як можна під час війни знайти роботу

0
Як можна під час війни знайти роботу
З початку повномасштабного вторгнення військ РФ до України ринок праці відчуває, мабуть, найбільше потрясіння з 1991-го року. Тисячі підприємств опинилися на окупованій території, де неможливо продовжувати нормальну економічну діяльність. Мільйони біженці залишили свої домівки та переїхали на захід країни чи за кордон. Більшість з них при цьому втратила роботу. Падіння попиту на великі групи товарів змушують роботодавців скорочувати персонал компаній та не планувати інвестицій. Бізнес поступово переходить на самозбереження. Як в подібній ситуації знайти роботу українцям, які залишаються на батьківщині та як пережити часи непевності?

Віддалене працевлаштування
Складається враження, що ситуація на ринку праці настільки жахлива для шукачів, що нічого, крім поганих прогнозів для більшості українців зробити неможливо. Але насправді все не так драматично. Так, сьогодні роботодавці знаходяться в більш вигідному положенні, ніж ті, хто шукають роботу. Ті компанії, які змогли зберегти свій бізнес, пропонують робітникам знижену зарплатню - до 50% і нижче. І люди переважно йдуть на це, адже розуміють, що знайти нову роботу буде складно. Переселенці намагаються працевлаштуватися на новому місці, але стикаються з проблемою нестачі робочих місць та маленькою зарплатою. Багато бізнесів закрилося, інші перейшли в режим очікування, офісні центри стоять майже порожні. Отже і постійним мешканцям міст не залишається особливого вибору, а що вже казати про новоприбулих.

Завдяки епідемії COVID-19 багато роботодавців були вимушені перевести свої кадри на дистанційну роботу

Вихід для всіх, хто хоче працювати, але не може знайти пристойного варіанту полягає в дистанційній роботі. Згідно українського законодавства, дистанційна – це форма організації праці, за якої робота виконується працівником поза робочими приміщеннями чи територією власника або уповноваженого ним органу, в будь-якому місці за вибором працівника та з використанням інформаційно-комунікаційних технологій. Це все ще досить новий вид діяльності, хоча за останні два роки він набув неабиякої популярності. Адже завдяки епідемії COVID-19 багато роботодавців були вимушені перевести свої кадри на дистанційну роботу. А ще десять років тому більшість роботодавців відмовилися б від ідеї регулярної роботи працівників з дому. Одним з основних побоювань бізнесменів є втрата продуктивності. Був час, коли дистанційна робота була навіть неможлива, бо не існувало відповідних технологій. Якщо ваші колеги та ділові партнери хотіли зв'язатися з вами, коли вас не було в офісі, вони не мали можливості надіслати вам електронного листа, смс або повідомлення у месенджері. Вам потрібно було б надати альтернативний номер телефону, або навіть номер факсу, щоб отримати інформацію по роботі. Технології змінили цю реальність. Давайте подивимось, наскільки продуктивним та ефективним насправді може бути співробітник, якщо він не перебуває під постійним контролем колег та менеджерів.

Віддалені працівники продуктивніші, ніж їхні колеги в офісі. Наприклад, вони працюють більше майже на 17 додаткових робочих днів на рік

Проведені нещодавно опитування суспільної думки у США серед віддалених та офісних працівників продемонстрували досить високу ефективність дистанційної роботи в сучасних умовах. Результати дослідження доводять, що віддалені працівники насправді продуктивніші, ніж їхні колеги, які працюють в офісі. Наприклад, вони працюють на 1,4 дні на місяць більше, ніж співробітники в офісі, що становить майже 17 додаткових робочих днів на рік. Крім того, у віддалених співробітників перерви в середньому більші, ніж у офісних (22 хв замість 18 хв відповідно), але вони працюють на 10 хвилин більше на день. Офісні працівники байдикують в середньому 37 хвилин на день, крім обіду та перерв, тоді як віддалені співробітники непродуктивні всього 27 хвилин. А ще 15% віддалених працівників заявили, що їх начальник відволікає їх від роботи, тоді як доля їхніх офісних колег становить 22%.

Начебто ця статистика повинна спонукати як співробітників, так і роботодавців запровадити програми роботи вдома. Але віддалені співробітники повідомили також про більш високий рівень стресу та великі труднощі з пошуком балансу між роботою та особистим життям, ніж офісні працівники. Втім, за даними Американської психологічної асоціації, віддалена робота може підвищити задоволеність співробітників життям. Отже, вона ефективна, але її потрібно правильно застосовувати на практиці, і дистанційна робота все ж таки не підходить всім людям та кожному бізнесу.

Виграють працівники та роботодавці
У минулому віддалені співробітники мали погану репутацію. Багато роботодавців вважали, що їхній персонал надто легко відволікатиметься вдома, де їхні менеджери не могли стежити за своїми безпосередніми підлеглими. Ще 10-15 років тому дистанційна зайнятість була чимось непрестижним, з низькою оплатою праці. На віддаленій роботі було неможливо зробити кар'єру і вона сприймалася як щось тимчасове. Тепер, завдяки розвитку технологій, ситуація кардинально змінилася. Однією з найкорисніших технологій для безперебійної дистанційної роботи є відеоконференції. Прямі відео включення допомагають співробітникам, які знаходяться поза офісом, бачити один одного і розмовляти один з одним у режимі реального часу в будь-якому місці планети, де є підключення до інтернету.

Перехід на дистанційну роботу дозволяє багатьом компаніям заощадити великі гроші

Дистанційні працівники виконують свої обов'язки не тільки з дому. Вони працюють і в кафе, або коворкінгу, а деякі навіть можуть подорожувати, змінюючи місце перебування і при цьому виконуючи свої робочі завдання. Перехід на дистанційну роботу дозволяє багатьом компаніям заощадити великі гроші за рахунок усунення необхідності в дорогих офісних приміщеннях або допоміжних офісах. А також надати працівникам свободу користування своїми власними графіками роботи та працювати з будь-якого місця. Це дуже вигідна форма роботи для бізнесменів і вона може дозволити оптимізувати робочі процеси. Віддалені співробітники значно менше піддаються стресу та мають вищий моральний дух, ніж їхні колеги в офісі. У звіті, опублікованому Королівським товариством громадської охорони здоров'я Великобританії, було виявлено, що 55% офісних працівників відчували великий стрес через необхідність їздити в офіс. Прибравши щоденні подорожі на роботу та повернення додому і дозволивши своїм співробітникам працювати в комфортному для них середовищі, роботодавці отримали персонал з низьким рівнем стресу та з більшою мотивацією працювати.

Майже всіх робітників, які не працюють у галузях, пов'язаних з особистими послугами, потрібно переводити на дистанційний режим

Після 24-го лютого багато українців успішно перейшли на віддалену роботу. Такі спеціальності, як викладачі шкіл та університетів, бухгалтери, юристи, банківські співробітники, менеджери з продажів опанували віддалене працевлаштування. Крім цього є перспективи для дистанційної роботи для багатьох інших фахівців, які можуть і не змінювати свій профіль. Наприклад, оператори кол-центрів та диспетчери служб таксі можуть працювати з дому, рекрутери мають можливість проводити співбесіди по відеозв'язку, менеджер- консультант з продажу товарів також зможе спілкуватися з клієнтами телефоном. Крім цього, майже всіх робітників, які не працюють у галузях, пов'язаних з особистими послугами, потрібно переводити в дистанційний режим. Зокрема, якщо це не таксі, доставка їжі, манікюрні салони, кафе, продуктові супермаркети. Наявність комп'ютера, телефона та доступу до інтернету відкривають для пересічної людини величезний вибір вакансій віддаленої роботи.

IT кличе у свої лави
Одна з перших галузей економіки, яка без проблем та майже повністю перейшла на дистанційну роботу, була IT-індустрія. В ній, незважаючи на війну, зберігаються високі заробітки. Це відбувається завдяки віддаленій роботі та тому факту, що більшість українських IT-компаній працюють переважно на іноземних замовників. А отже і отримують середні зарплати для розвинутих країн, які є великими за нашими мірками. Для пересічного громадянина ця галузь видається дуже складною, адже там потрібно добре знати математику та мови програмування. Але на сьогодні це зовсім не так. ІТ-сфера настільки зросла за останні два десятиліття, що в ній виникло багато нових спеціальностей, для роботи в яких не потрібна навіть вища освіта. Інколи достатньо пройти невеличкі онлайн курси чи вчитися вже під час роботи.

Головне, що потрібно для успіху, це цікавитись світом ІТ

Спеціалісти українського порталу work.ua зібрали топ спеціальностей у галузі ІТ, де можуть успішно працювати люди без технічного бекграунду. Це рекрутер, дизайнер, копірайтер, тестувальник, менеджер персоналу, бізнес-аналітик та проектний менеджер. Крім цього, можна працювати менеджером з продажу, консультантом, дослідником, системним адміністратором, маркетологом, менеджером по роботі з клієнтами, юристом, PR-менеджером, арт-директором, ігровим сценаристом тощо. Всі ці професії дуже затребувані та можуть принести непоганий дохід. Для того, аби опанувати їх швидко, потрібне бажання працювати, вчитися новому та вміння спілкуватися з людьми і формулювати свої думки. Але головне, що потрібно для успіху, це цікавитись світом ІТ, жити його новинками та бути в курсі тенденцій та трендів. Особисті якості людини можуть бути важливіші за знання на першому етапі. А далі все залежить від людини, як і в будь-якій іншій спеціальності. Якщо є бажання працювати та вчитися, то можна досягнути мети і в пенсійному віці. І подібних прикладів є багато. Зараз існує декілька автоматичних онлайн тестів, які кожна людина може пройти і отримати пораду щодо вибору фаху в ІТ-галузі.

Для пошуку роботи в ІТ потрібно бути проактивним та самому аналізувати напрямки діяльності та компанії, де ви хотіли б працювати. Шукайте контакти HR-менеджерів компаній та звертайтеся безпосередньо до них, стежте за оголошеннями про вакансії у щоденному режимі, підготуйте повне резюме, де буде зроблений акцент на галузь ІТ, напишіть мотивуючий лист, постійно читайте стрічки новин про технології, проходьте безкоштовні онлайн-курси по тих спеціальностях, які вам цікавіші. Практика доводить, що за 1-2 місяці активного пошуку і паралельного навчання можна знайти роботу в ІТ-компанії. Далі вже потрібно сумлінно виконувати обов'язки, навчатися та отримати можливості для кар'єрного зростання. І хоча цей шлях непростий, але в часи війни легких шляхів не буває. Достатньо налаштуватися на щоденну роботу та бути готовим до складного навчання і світ ІТ розкриє свої двері для кожного бажаючого.

Світле дистанційне майбутнє
В найближчому майбутньому програмне забезпечення для віддаленої роботи, таке як мобільні робочі інструменти та конференції віртуальної реальності, стане кращою формою спілкування – навіть для зустрічей віч-на-віч. Крім того, воно відіграватиме важливу роль в дистанційному управлінні персоналом. Нові технології полегшать життя багатьом компаніям. Перехід до управління віддаленою робочою силою може бути складним, але з правильними технічними та працелюбними співробітниками це стане безпроблемним процесом.

Створюйте стандартні ключові показники ефективності – KPI – як для керівництва, так і для підлеглих

Крім того, люди по всьому світу, які вже спробували дистанційну роботу, і надалі шукатимуть саме такий вид зайнятості. Згідно інформації Global Workplace Analytics, 37% віддалених співробітників погодилися б на 10% скорочення заробітної плати, щоб продовжити працювати з дому. Через цю дедалі більш популярну тенденцію деякі відмовляються погоджуватися на роботу в офісі, знаючи, що вони можуть знайти більш зручну і гнучку дистанційну роботу.

Бізнесам потрібно максимально переходити вже сьогодні на нові стандарти роботи. Якщо ваша компанія занепокоєна проблемами продуктивності праці через те, що всі співробітники працюють віддалено, створюйте стандартні ключові показники ефективності – KPI – як для керівництва, так і для їхніх підлеглих. Пошукачам роботи потрібно сміливо переорієнтуватися на дистанційне працевлаштування та бути готовими до постійного та цікавого навчання. Вакансій з дистанційної роботи вистачає та буде ще більше. Для того, аби підтримувати себе та свої родини, починайте шукати віддалену роботу вже зараз. І тоді в майбутньому, коли війна закінчиться, ви матимете стабільний заробіток і гарні перспективи. Не зважаючи на свій вік та кваліфікацію майже кожна людина зможе отримати не тільки професійну але й особисту реалізацію завдяки дистанційному працевлаштуванню.

Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
5

Коментарі:


  • Статус коментування: без коментарів
Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні