22 жовтня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони

0
-6
22 жовтня: яке сьогодні свято, прикмети та заборони
22 жовтня відзначають Всесвітній день людей з вадами мовлення, а віряни вшановують пам'ять апостола Якова Алфеєвого. Про це пише Glavcom.

Всесвітній день людей з вадами мовлення щорічно проводять 22 жовтня. Його відзначення зініціювали фахівці з дослідження патологій мови з Канади. Ідея заснування цієї дати народилася за підтримки Міжнародної асоціації людей, які заїкаються, заснованої в 1995 році.

Також цього дня віряни вшановують пам’ять святого Якова, який належав до числа дванадцяти апостолів, особливо наближених до Ісуса Христа. Він раніше мав ім’я Матвій, і не відрізнявся праведним способом життя, оскільки був митарем, збирачем податків. Однак, зустрівшись з Ісусом, захотів служити Богові.

Надалі Яків вирушив з проповіддю в Едессі і Юдею. Залишилося зовсім небагато відомостей про життя самого Якова. Тим більше, що таке ім’я носив ще один учень Христа, а тому, не надто зрозуміло, до особистості якого учня відносяться деякі історичні факти.

Традиції свята

З Якова селяни починали заготовляти дрова на зиму. У народі говорили: "Осінні дрова горять яскраво, весняні та літні їм не рівня, немає в них такої користі".

Вважалося, що валити ліс на дрова потрібно з середини осені, коли більшість листяних дерев з листям розлучилися і приготувалися до зимової сплячки. До самої весни волога практично повністю йде з деревних стовбурів. До цього часу набридлива мошкара в лісі зникає. Всі польові роботи селян до 22 жовтня підходили до кінця, завдяки чому з’являлося багато вільного часу.

Рубати дрова можна було тільки в так званих лісах, де росли осика, береза, вільха, верба, кривостовбурні ялини і сосни. Саме в цих місцях відводили місце для рубки дров.

У цей день часто випадає сніг – "Яків на землю білу крихту посилає, стежки остуджує і день коротає". Під виразом "Яків прийшов – крупу послав" розуміли не тільки перший сніг. З цього дня на млинах і домашніх крупорушка приймалися обдирати ячмінь, овес і просо, мололи на крупу пшеницю.

Ще цей день називали Днем першої каші. У кожному будинку на Якова заварювали кашу зі свіжим пісним маслом, а іноді зі свинячим або баранячим салом. З кашею з нової крупи пекли пироги, якими пригощали гостей. Вважалося, що той, хто покуштує такий пиріг, забезпечить собі міцне здоров’я і добробут на найближчий рік. Відмовлятися від таких наїдків не можна.

Народні прикмети цього дня

Якщо в цей день заготовити дрова, то взимку тепліше буде.

Якщо людина народилася 22 жовтня, то її талісманом є сапфір.

Сніг випадає на талу землю – прикмета того, що наступного року буде поганий урожай.

З модрини ще не обсипалися голки – снігу взимку буде небагато, і він стане швидко танути.

Звисають бурульки з дахів – прикмета, що осінь буде довгою.

Багато лушпиння на цибулі з урожаю поточного року – зима буде суворою і холодною.

Вишневе листя 22 жовтня ще не опало – чекай відлиги.

Заборони цього дня

До цього дня заборонялося рубати дерева на дрова. Вважалося, що валити ліс на дрова потрібно з середини осені, коли більшість листяних дерев з листям розлучилися і приготувалися до зимової сплячки.

З цього дня не обдирали ячмінь, овес і просо, не мололи на крупу пшеницю. А від дня Якова вже починали роботу на млинах, домашніх крупорушках і круподерниках.

Не можна сьогодні лаятися та погано думати про рідних.

Не варто в цей день об'їдатися та зловживати алкоголем.

Не можна сьогодні йти до лісу, аби не винести з хати щастя.

Не варто цього дня починати нові справи, бо ніколи їх не закінчите.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-6

Коментарі:


Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.

© 2024. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».

Віртуальний хостинг сайтів HyperHost.ua в Україні