Якими були головні наукові винаходи у 2020 році

1
-1
Якими були головні наукові винаходи у 2020 році
Ніколи ще наука не була так важлива, як у цьому році, і ніколи ще про неї не було так мало чути - ЗМІ сфокусувалися на дослідженнях коронавірусу. Але насправді в науці відбулося багато цікавого, пише Кореспондент.

Перша CRISPR-терапія

Метод редагування генома CRISPR-Cas9 знову потрапив у перші рядки газет у жовтні, коли його творкині Дженніфер Дудна і Еммануель Шарпантьє отримали Нобелівську премію, але насправді це не головна CRISPR-новина року. Важливіше те, що генетична CRISPR-терапія входить у клінічну практику.

Молекулярні біологи створили наночастинки, за допомогою яких геномний редактор CRISPR-Cas9 можна використовувати для лікування серповиднокліткової анемії та інших хвороб крові, які пов'язані з появою небезпечних мутацій у генах, задіяних у виробництві гемоглобіну.

Радіосплески з далекого космосу

Астрономи вперше зафіксували швидкі радіосплески в нашій Галактиці. Близькість радіоімпульсів дозволила вченим розгадати загадку швидких радіосплесків у Всесвіті і визначити їхню природу.

Радіосплески - це сигнали, природа яких досі була невідома, так що деякі навіть вважали, що вони можуть бути сигналами інопланетних цивілізацій. Дослідження загадкових феноменів почалося тільки у 2007 році.

Швидкі радіосплески - це надзвичайно яскраві і короткі радіоімпульси, які тривають частки секунди і за цей час викидають у космічний простір енергію, еквівалентну тій, що викидається Сонцем, протягом кількох десятків тисяч років.

Наприкінці квітня 2020 року канадські й американські астрономи з колаборації CHIME вловили сплески, які відбувалися від магнетара SGR 1935 + 2154, розташованого в центрі Чумацького Шляху, приблизно в 30 тисячах світлових років від Землі.

Магнетар - це нейтронна зірка з надзвичайно потужним магнітним полем. 28 квітня SGR 1935 + 2154 за частки секунди випустив спалах у три тисячі разів більш яскравий, ніж будь-який інший сигнал магнетара, який будь-коли спостерігався.

Вчені вважають, що це радіовипромінювання створюють когерентні струми, що проходять крізь простір. Хоча, як це відбувається в магнетарах, вчені поки не розуміють.

Життя на Венері

Поки всі космічні держави були стурбовані програмами польотів на Місяць, Марс і в дальній космос, знайшли ознаки життя на планеті Венера.

Виявлення фосфіну в атмосфері Венери є "найбільш важливою подією" за весь час пошуків свідчень гіпотетичного існування позаземного життя, заявив глава NASA Джим Брайденстайн.

Зараз дослідники намагаються пояснити наявність в атмосфері планети газу фосфіну, який на Землі виробляють мікроорганізми.

Повернення мумій

У некрополі Саккари археологи знову знайшли сотні мумій жерців та іншої знаті Стародавнього Єгипту.

Саккара знаходиться на південь від Каїра. У цій області розташовано великий похоронний комплекс давньоєгипетської столиці Мемфіса. У Саккарі також є знаменита ступінчаста піраміда Джосера і піраміди Гізи, а також менші піраміди в Абу-Сирі, Дахшурі і Абу-Рувайші.

Одне з головних надбань відкриття - це їхнє майже ідеальне збереження. Незважаючи на те, що похованню 26 століть, останки і саркофаги виглядають так, як ніби їх зробили зовсім недавно. І вони не займані грабіжниками.

Деякі саркофаги розфарбовані, і малюнки гарно видно. Майже у всіх саркофагах лежать мумії священнослужителів і високопоставлених чиновників.

Вода на Марсі як джерело життя

На одному з полюсів Марса вчені знайшли систему з чотирьох озер з рідкою водою, які знаходяться під поверхнею планети.

Озера знаходяться на глибині приблизно півтора кілометра під складеною з льоду і піску полярною шапкою. Загальна площа під поверхнею, яку займають озера, становить 75 тисяч квадратних кілометрів, що трохи менше, ніж площа Чехії.

Існування в озерах будь-якої форми життя залежить від ступеня солоності води в них. На Землі в сильно солоних водоймах виживає тільки особливий тип бактерій - галофіли.

Галофільні мікроорганізми ростуть при концентраціях солей в 20-30%. Для них характерна інша ніж у більшості мікробів структура клітинної стінки (відсутність пептидоглікану тощо), повільні темпи розмноження, мала щільність популяції, повільно протікаючі процеси біосинтезу і біодеградації. Мешкають в засолених ґрунтах, солоних озерах, морях, солоній рибі.

Первинна матерія

Уперше на Землю були доставлені зразки астероїда. Вчені зацікавлені в них тому, що з моменту утворення Сонячної системи вони повинні були зберегтися в первозданному вигляді.

15 грудня фахівці Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) відкрили капсулу і витягли пробу ґрунту з поверхні астероїда Рюгу.

На опублікованих японськими фахівцями фотографіях видно чорний пісок як дрібної, так і великої фракції. Повідомляється, що зонд зміг забрати речовину як з поверхні астероїда, так і з глибини, випустивши спеціальний снаряд.

У середині січня 2021 року вчені почнуть дослідження частинок ґрунту в умовах азотної атмосфери.

Надзвичайно швидка розробка вакцини від COVID-19

Авторитетний науковий журнал Science найважливішим науковим досягненням 2020 року назвав надшвидку розробку вакцин для боротьби з головним ньюсмейкером 2020 року - вірусом SARS-CoV-2.

Вакцини, дійсно, були розроблені і підведені до впровадження в рекордні терміни. Зазвичай до появи робочого препарату проходить близько десяти років.

Що ще більш важливо, розробка велася і ведеться великою кількістю незалежних груп. Вони використовують різні підходи - навіть якщо якась із методик виявиться неуспішною, у масштабах світу, і навіть окремих країн, можна буде з відносно невеликими втратами перейти на іншу.

Дві найбільш гучні вакцини - Moderna і Pfizer - це вакцини мРНК. Ця відносно нова технологія схвалена для використання на людях. Вона дозволяє ввести в організм лише частину генома коронавірусу: таким чином, імунітет виробляється за відсутності вірусу як такого.

Найбільш комерційно затребувана на сьогодні вакцина у світі AstroZeneca використовує більш традиційну методику - аденовірусний вектор для доставки генетичного матеріалу коронавірусу в організм.

Китайська Sinovac - це інактивована вакцина, вона містить "убитий" вірус, який здатний викликати імунну відповідь.
Якщо Ви зауважили помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter для того, щоб повідомити про це редакцію
-1

Коментарі:


Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
А у нас пiдвищеня тарифiв
Відповісти

© 2016. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».