31 травень, 2018, 13:44

Наполеон отступает из Москвы...

“Положение Наполеона самое блестящее…
Но чтобы его удержать,
нужно было сделать самое простое и легкое:
не допустить войска до грабежа"
(Л.Толстой, «Война и мир»)


Коли армія захоплювала вороже місто, правилом переможця (навіть тимчасового) було дати солдатам “випустити пару”. Саме тому по захоплених містах у перші дні окупації бігали сп’янілі від вседозволеності люди, грабували місцеве населення, безчинствували, сіяли паніку і страх...

Спустивши армію “з повідка”, командування досягало двох важливих цілей: остаточно деморалізувало переможених, а також (і це основне) платило солдатам за роботу. Адже ніде правди діти: саме за можливість пограбувати і нажитися більшість простих солдат і йшло на штурм, ризикуючи життям. Кинуті ювелірні магазини і маєтки багатих містян стимулювали краще за будь-які патріотично-натхненні промови командирів.

ЧИТАТИ ТАКОЖ: «…Наполеон вступает в Москву...»

* * *

З історичних хронік:

Коли у вересні 1812 року Наполеон вступив в Москву, влада і більшість населення залишили її. Армія стала грабувати місто. Розповідають, що злі, вони ловили містян, які ще не виїхали – і змушували їх тягати вози замість коней.

Хроніки тих днів описують французького імператора одночасно і розлюченим, і пригніченим. Він не втрачав надії, що Кутузов визнає його перемогу. А той мовчав.

Цікавим є епізод намагання Наполеона створити собі серед росіян образ благодійника: він всерйоз став опікуватися московським “Воспитательным домом”, звідки не встигли вивезти усіх дітей, відвідував його, бесідував з керівником, навіть усиновив двох вихованців. Наполеон строго заборонив своїм голодним і розлюченим солдатам не чіпати благодійний заклад...

В Москві почалися пожежі (хто палив місто – окупанти чи місцеві – історики сперечаються досі). Створений для управління містом Московський муніципалітет з завданнями не справлявся. Ситуацію погіршували ранні осінні морози. Армія голодувала і грабунок не можна було припинити ніяк. У православних храмах французи влаштовували конюшні. Зґвалтувань, щоправда, не було: історики стверджують, що позбавлені нормальних умов існування, москвички добровільно віддавалися солдатам за їжу.

* * *

З хронік сучасності:

…Коли у березні 2017-го керувати Луцьком почали люди з оточення Ігоря Палиці, міська рада почала одне за одним ухвалювати рішення, потрібні для бізнесу Палиці. Узаконення землі «Мавексу» і «Укрнафті», оренда ділянки під стадіоном «Авангард», зменшення плати в бюджет міста від реконструкції готелю «Залєскі», на місці якого виник готель Noble…

Немало «правильних» рішень ухвалила рада і для своїх партійців та інших «потрібних» людей. Тих, завдяки кому прийшла до влади. Наприклад, узаконили самовільне захоплення землі рестораном «Вогнем і мечем», який будував «укропівець, член виконкому Олександр Серватович.

Не забули й про депутатів-перебіжчиків, які допомагали формувати проукропівську більшість в міській раді. Так депутат Сергій Була дістав безплатну оренду громадського туалету на Театральному майдані, яку оформив на сестру дружини. А також отримав за копійки двогектарну ділянку на Рівненській, де раніше були теплиці «Зеленого господарства».

«Батьківщинівець» Андрій Козюра отримав на свого помічника півгектара біля парку (вулиця Глушець).

У 2018 році менше грошей витратять на комунальні проблеми (100 мільйонів замість 250 у минулому) При тому тільки на висвітлення діяльності влади у ЗМІ у 2018 році запланували витратити 1,2 мільйона гривень...

* * *

Замість висновку. Картина Адольфа Нортерна “Відступ Наполеона із Москви”.

Коментарі:


Коментарі, у яких порушуватимуться Правила, модератор видалятиме без попереджень.
Дуже цікаві паралелі. Частіше радуйте читачів своїми постами.
Відповісти

© 2016. Усі права захищені. Повна або часткова перепублікація матеріалів можлива лише за дотримання таких умов: 1) гіперпосилання на «Волинь24» стоїть не нижче другого абзацу; 2) з моменту публікації на «Волинь24» минуло не менше трьох годин; 3) у кінці матеріалу на «Волинь24» немає позначки «Передрук заборонений».