Новини

Приміщення колишньої синагоги у Луцьку передали хасидам-хабадникам

Приміщення колишньої синагоги у Луцьку передали у постійне безоплатне користування для потреб релігійної організації «Іудейська релігійна громада Ха Ба Д-Любавічі».

Про це «Суспільному» розповів директор історико-культурного заповідника у Луцьку Павло Рудецький.

Відповідне розпорядження підписав голова ОДА. Нині у частині приміщення діє дитячо-юнацька спортивна школа, яку закривають. До цього будівля була на балансі Державного історико-культурного заповідника.

Синагога –пам’ятка архітектури національного значення, розташована у Луцьку на вулиці Данила Галицького, 33.

«Нам доручено зробити договір про передачу, прописати, що громада може робити тут. Законом передбачено, що пам’ятку потрібно утримувати, реставрувати, ніяких здач в оренду користувач не може мати», – розповідає Павло Рудецький про нюанси передачі синагоги релігійній організації.

Нині приміщення синагоги руйнується. На ремонт потрібна велика сума коштів, каже представниця релігійної організації, якій передали будівлю, Ханна Матусовська. З її слів, таких грошей вони не мають, тому проситимуть у діаспори, яка мешкає в Ізраїлі, Америці та Європі.

Зі слів Ханни Матусовської, релігійна організація розглядає ідею облаштувати у цій будівлі синагогу-музей. Подібна нині є у Празі.

З 1981 року в приміщенні колишньої синагоги облаштували спортшколу і фізкультурне товариство «Динамо». В обласному бюджеті на 2021-ий рік грошей на фінансування спортивної школи «Юний динамівець» не передбачили. Тут нині займаються 177 дітей і працює півтора десятки тренерів.

Довідково: Синагогу у Луцьку збудували в XVII столітті. Як розповів волинський краєзнавець Олександр Котис, на місці синагоги були залишки попередньої споруди. Якої саме – історикам невідомо. Під час Другої світової війни повністю були зруйновані прибудови і дах молитовної зали.

Довідково: ХаБаД (івр. חב"ד‎), також відомий як Хабадський хасидизм (івр. חסידות חב"ד‎), Хабад-Любавич, Любавичівський (Любавицький) хасидизм — філософський і релігійний рух в хасидизмі, течії ортодоксального юдаїзму. На сьогоднішній день Хабад є одним із найбільш відомих хасидських рухів у світі. Організаційно Хабад є найбільшою єврейською релігійною організацією у світі. Послідовників руху також називають хабадниками.

Хабад було заснований у 1755 році рабі Шнеур-Залманом. Слово «ХаБаД» — івр. חב"ד‎ — є акронімом від слів «мудрість» (івр. חכמה‎, хохма), «розуміння» (івр. בינה‎, біна) і «знання» (івр. דעת‎, даат). Протягом більше 100 років рух був головним чином сконцентрований у Любавичах — білоруському селі, яке нині знаходиться в Руднянському районі Смоленської області Росії.